Söndag 2 maj 11.00 Gudstjänst

Gudstjänst med predikan av Lisa Fredlund, Pastor Östermalmskyrkan Kristianstad & Ledarutvecklare EFK:s Sverigeprogram. Tema: ”Tro och tålamod”. Insamling till EFK:s internationella arbete. Samtal med medverkande i Gudstjänsten startar 10:30. Till...

Torpturné 2021

2021 kommer Sverige att bubbla av Torp, från nord till syd och öst till väst. Vår längtan är att Sverige ska fyllas av lokala mötesplatser, där de olika platsernas unika förutsättningar får sina tydliga uttryck, men där Grundstenarna i Torpkonferensen – d v s bön,...

Hagakyrkan Södra blir tillfälligt vaccinationscenter

Med start efter påsk blir Hagakyrkan Södra vaccinationscenter för Habo kommun och dess invånare. Vi är glada och ser det som en stor förmån att få öppna våra dörrar för att vara med och bekämpa den pågående pandemin och vara en församling ”mitt i byn”. Hagakyrkan har...

Hemgrupp Online

Du som inte redan är med i en hemgrupp i Hagakyrkan, men som längtar efter en sådan gemenskap, har nu möjlighet att anmäla dig för att vara med i en hemgrupp som möts digitalt, via t ex Zoom eller Skype. Anmälan eller frågor till: Benny Nilsson, pastor phone 073-817...

Ta del av julens gudstjänster

20 DEC, 10.00 Gudstjänst från HagakyrkanPredikan Peter Bernhardsson,Sång Evelina Havsed m. team 24 DEC, 23.30 Midnattsgudstjänst från MissionskyrkanPredikan David Ivansson,Sång Lena-Maria Klingvall 27 DEC, 10.00 Gudstjänst från PingstkyrkanPredikan Roland Eckerby,Sång...