Läs om och anmäl er till den populära äktenskapskursen!
Är ni gifta? Kom till ett dukat bord för två!
Äktenskapskursen är en praktisk kurs på sju veckor som ger verktyg för att bygga en stark och sund relation. Den ger er som par tillfälle att investera i er relation och gå igenom frågor som annars lätt inte hinns med i det vardagliga livets stress.
Man kan se det som en service! En genomgång av det viktigaste. Vi servar ju våra bilar…
Ni kommer till ett dukat bord för två och äter en måltid tillsammans i lugn och ro i en skön atmosfär. Efter måltiden behandlas kvällens tema genom ett föredrag på film. Föredraget varvas med samtalsövningar utifrån ett deltagarhäfte. Inga gruppsamtal förekommer utan paren jobbar som par hela kvällen!
Kursen utgår från kristna principer och värderingar men deltagarna behöver inte ha en kristen tro eller kyrkvana.
Oavsett om ni har det bra och vill att det ska fortsätta så eller kämpar en del och vill få det bättre så är detta en kurs för er. Ni börjar precis där ni är!
Teman:
  • Stärka bandet
  • Konsten att kommunicera
  • Hantera konflikter
  • Kraften i förlåtelse
  • Familjens inverkan
  • Bra sex
  • Kärlek i praktiken
”Bara att komma till kursen o sitta tillsammans o äta i lugn o ro var väldigt värdefullt! Sen att få prata om ämnen som man i vardagen oftast inte ens har tid att reflektera över var jättebra. Vi var väldigt nöjda!”
Deltagare på äktenskapskursen
 
Vi träffas varannan söndag kl 14:00-16:30 med start 14/1
För information och anmälan kontakta Anders & Berit Truedsson 0739906615, Liselotte & Thorbjörn Carlson 0739292929, info@hagakyrkanhabo.se; tobbec@live.se
Kursdatum: Söndag 14/1, 28/1, 4/2, 25/2, 10/3, Lördag 23/Plats: Hagakyrkan Habo